Yeme Bozukluğu

Yeme Bozukluğu ve Yaşam Tarzı Değişikliği 2021

0 yorum

Yeme bozukluğu nedir?

Yeme bozuklukları, aşırı fizyolojik rahatsızlıkları ve vücut ağırlığı veya fiziksel görünümle ilgili ciddi sıkıntıları ifade eder. Yeme bozuklukları, sonunda bir kişinin refahına zarar verebilecek aşırı veya yetersiz gıda alımını içerebilir. İnsanların hastalıkları için kendi kendine ilaç tedavisine başvurmasının birçok nedeni vardır. Birçok kadın, bebek doğurduktan sonra tekrar forma girebilmek için sıkı kilo verme programlarından geçer. Bazı insanlar yaşadıkları stresli yaşam tarzı nedeniyle stresi azaltmak veya ortadan kaldırmak için yeme bozukluklarına başvururlar. Bazı insanlar genetik faktörler nedeniyle obez ve sağlıksız iken, birçoğu yetersiz beslenir.

Yeme bozukluğu olan kişiler, yaşamlarını yürütme biçimleriyle ilgili ciddi bir sorun olduğunu fark etmezler. Bunun yerine, kendilerini normal ve iyi olarak algılarlar. Bu semptomlar, aşırı durumlardan ince koşullara kadar çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Sevdiğiniz kişinin bu rahatsızlıklardan muzdarip olup olmadığını belirlemek için dikkat etmeniz gereken bazı işaretler vardır. Sevdiğiniz kişinin aşırı yemek yediği veya aşırı yemek yemeyi tercih ettiğini gözlemlerseniz, bu anoreksiya nervozanın bir belirtisi olabilir. Obezite ve/veya anoreksiyayı içerebilen diğer yeme bozuklukları arasında bulimia ve kompulsif aşırı yeme yer alır. Bu koşullardan birine sahip bir kişi, tipik olarak günlük olarak tüketilen anormal miktarda kaloriye sahip olacaktır. Aç hissetmediklerinde bile genellikle çok miktarda yiyecek yerler.

Rahatsız edici bir şekilde mideleri dolana kadar yiyebilirler ve daha sonra aniden tüm yiyecekleri bir anda ortadan kaldıracaklar veya yemeyi reddedeceklerdir. Sağlık sorunlarıyla ilgili komplikasyonları içerebilen diğer yeme bozuklukları arasında asit reflü hastalığı ve GÖRH (gastroözofageal reflü hastalığı) bulunur. Bu durum hastanın sağlığını ciddi şekilde bozabilir ve mide ekşimesi, diyabet komplikasyonları ve karaciğer hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Asit reflü hastalığı olan kişiler de depresyon atakları yaşayabilir. Tanıdığınız bir aile üyesinin bu koşullardan birine sahip olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal yerel aile hekiminize başvurmalısınız. Durum uygun şekilde teşhis edildikten sonra tedavi edilebilir ve herhangi bir sağlık sorunu önlenebilir.

yeme bozuklugu4
Yeme Bozukluğu ve Yaşam Tarzı Değişikliği 2021 18

Yeme bozukluklarına eşlik edebilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Yeme bozuklukları, bipolar bozukluk, majör depresyon ve anksiyete gibi diğer zihinsel bozuklukların semptomlarını da içerebilir. Bipolar bozukluk gibi bazı zihinsel bozukluklar, bir kişinin mutluluk ve yüksek dönemler yaşamasına ve ardından üzüntü ve depresyon dönemlerine neden olabilir. Büyük bir depresyon döneminden mustarip insanlar, tipik olarak, sürekli depresif, endişeli ve üzgün hissetmeyi içerebilen anormal derecede düşük ruh hallerine sahip olacaklardır. Şiddetli semptomlar sergileyen bipolar bozukluk hastaları şiddetli duygudurum dalgalanmaları yaşayabilir ve hatta intihar edecek gibi hissedebilir. Ayrıca herhangi bir yeme bozukluğundan mustarip olan kişilerde zihinsel sağlık yanında fiziksel sağlıkta da sorunlar yaşanabilmektedir.

Bilişsel davranışçı terapi, bulimia ve tıkınırcasına yeme bozuklukları da dahil olmak üzere birçok akıl hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Bu tür tedavi, bu durumlarla ilişkili semptomların azaltılmasında ve gelişimine yol açan davranışların değiştirilmesinde etkilidir. Bulimia veya tıkınırcasına yeme bozukluklarından mustarip birçok insan kendini aç bırakma ve arınma davranışlarına girişecektir. Örneğin, anoreksiyadan mustarip birçok insan, vücutları için gerekli olmadığına inandıkları kalorileri atmak için günlerce veya haftalarca oruç tutar.

Yukarıda açıklanan yeme bozukluklarından birinden muzdarip olan kişiler, genellikle bireyselleştirilmiş terapi gördükleri bir uzmana yönlendirilir. Bu koşullardan birinden muzdarip çoğu insan için bireysel terapi çok etkili olacaktır. Bununla birlikte, ruh sağlığı ile ilgili komplikasyonlar yaşamaya devam edenler için birçok kişi yatarak bakım hizmetine yöneliyor. Tedavi süresince katı sınırlamaları sürdürme gerekliliği, bireysel terapiyi birçok insan için zorlu hale getirebilir. bireysel terapi tipik olarak daha kapsamlı olduğundan ve daha özel hizmetler gerektirdiğinden, birçok kişi, özellikle istismar veya alkolizm gibi ciddi komplikasyonları olduğunda, yatan hasta bakımına gitmeyi tercih eder.

Yeme bozuklukları, ciddiyetle tedavi edilmesi gereken ciddi durumlardır. Bu rahatsızlıklardan birinden muzdarip olan herkes tıbbi yardım almalıdır. Yeme bozuklukları ve semptomları asla göz ardı edilmemeli veya herhangi bir süre tedavi edilmeden bırakılmamalıdır. Hastalar, tıbbi yardım aramaya ek olarak, nüksetmeyi önlemeye ve sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olacak yaşam tarzı değişiklikleri de yapmalıdır. Obezite, bulimia veya anoreksiyadan muzdarip bireyler, uygun bir diyet ve yaşam tarzı planına bağlı kalarak, yeme bozuklukları ile ilgili ciddi fiziksel problemler geliştirme risklerini azaltabilirler.

yeme bozukluğu
Yeme Bozukluğu ve Yaşam Tarzı Değişikliği 2021 19

Yasal Uyarı !

www.farukcesur.com.tr adresinde yer alan bilgiler ve içerikler psikoloğun herhangi bir uzmanın yapacağı yüz yüze görüşmenin bir alternatifi değildir ve yerine geçmez. Web sitemizde bulunan tüm içerikler sadece web sitemize gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. Sitemizde yer alan tüm bilgi ve içerikler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini kesinlikle almaz.

Sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. Web site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Bu bilgilendirme kesinlikle bir psikoloğun danışanıyla görüşmesi yerine geçmez. Bu sitedeki içerikler bilgilendirme amaçlı olup, tedavi yerine geçmez. Tanı, müdahale ve destek için lütfen uzman desteğine başvurunuz. İntihar veya ölüm düşüncesi veya riskiniz varsa derhal 155 ve 112’yi arayınız. Sitede Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma bir kişiyi öne çıkarma kastı kesinlikle bulunmamaktadırSite içeriğinden yola çıkarak yapacağınız davranışlar ve alacağınız tüm kararlar kendi sorumluluğunuzdadır ve sorumluluk kabul edilmemektedir.

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.