cocuk-yetistirmek

Başarılı Çocuklar Yetiştirmek İçin 6 Bilimsel Yöntem 2021

5 yorumlar

Başarılı çocuklar yetiştirmek, bütün ebeveynlerin amaçlarından biridir. Çocukların başarılı olabilmesi için anne-babaya da büyük görevler düşmektedir ve bu o kadar da kolay değildir. Başarı, sabır, azim, özveri ister. Elbette başarı için en önemli hususlardan biri de çocukların potansiyelidir. Çocuklarınızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız bilimin de desteklediği şu yolları izleyebilirsiniz.

1-) Onlara Sosyal Becerileri Öğretin

Başarılı çocuklar yetiştirmek, öncelikle sosyal yönden güçlü çocuklar yetiştirmek anlamına gelir. İnsan, sosyal bir varlıktır ve en büyük ihtiyaçlarından biri iletişim kurmaktır. Amerika’daki Duke Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre, sosyal becerileri gelişmiş, işbirliğine yatkın, yardımsever duygulara sahip çocuklar, akranlarına göre çok daha başarılı oluyorlar. Aynı araştırmanın bir diğer sonucuna göre, sosyal becerileri gelişmiş çocuklarda, alkol ve uyuşturucu gibi madde bağımlılıkları daha az görülüyor.

2-) Çıtayı Yüksek Tutun

Kaliforniya Üniversitesi’nin 6.000 çocuk üzerinde yaptığı bir araştırma, ailesi yüksek öğrenime önem veren ve çocuklarından yüksek beklentiler içinde olan ailelerin çocuklarının %96’sının iyi bir üniversiteyi kazandığını ortaya koyuyor. Elbette burada önemli olan şey, çocukların potansiyelini iyi analiz edip, buna göre beklentiler geliştirmek ve hedefler koymak olmalıdır. Aksi taktirde, hem aile, hem de çocuk için büyük hayal kırıklıkları, daha yıkıcı başarısızlıklara neden olabilir.

basarili-cocuklar-yetistirmek

başarılı çocuklar yetiştirmek için, öncelikle biz ebeveynler kendimizi yetiştirmeliyiz.

3-)  Başarılı Çocuklar Yetiştirmek İçin Kendinizi Yetiştirin

Michigan Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre, anne-babanın eğitim seviyesi ne ise, çocuklar da genellikle bu eğitim seviyesinde kalıyorlar. Üniversite mezunu anne-babaların çocukları da üniversite eğitimini başarı ile tamamlıyorlar. Başarılı çocuklar yetiştirmek için, önce kendi eğitimimize önem vermemiz ve öncelikle bizim başarıyı yakalamamız önemli bir husus.

4-) Çocuklarınızla İyi Bir İletişim Kurun

Çocukların, ebeveynlerinden beklediği en büyük şey sevilmek ve ilgilenilmektir. Çocukları ile iyi bir iletişim kurmayı başaran ailelerin çocuklarının başarıya ulaşması daha kolay oluyor. Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirerek, onları sosyal hayata hazırlamalı ve yaşam becerileriniz öğretmelisiniz. Bu beraberinde başarıyı da getirecektir. Çocuklarınızı sadece başarı gösterdiklerinde değil, başarmak için yeterli çabayı gösterdiklerinde de övmeyi ve kutlamayı ihmal etmeyin. Bu onları motive edecek, bir sonraki seferde başarıya ulaşmalarına olanak sağlayacaktır.

5-) Stresinizi Kontrol Etmeyi Öğrenin

Anne-babalar, iş hayatında, evlilik hayatında ve diğer ilişkilerinde yaşadıkları stresi genellikle çocuklarına da yansıtıyorlar. Bu durum çocukların motivasyonunu düşürebilir ve başarısızlıklarına neden olabilir. Kontrol edilebilen ve ölçülü bir stres hem anne-baba hem de çocuklar için motive edici ve itici bir güç olabilirken, aşırı stres durumu başarısızlığı doğuracaktır. Bu nedenle, kendi stresinizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz ve bunu çocuklarınıza da öğretebilmelisiniz.

6-) Başarılı Çocuklar Yetiştirmek İçin, Çocuklarınızın Yetenekleri Üzerinde Durun

Her birey, birtakım yeteneklere sahip olarak dünyaya gelir. Herkes aynı alanda yetenekli ve başarılı olamayabilir. Fakat herkesin başarılı olabileceği, ilgili ve yetenekli olduğu bir alan muhakkak vardır. Çocuklarınızı ve onların yeteneklerini iyi analiz edin ve yetenekli oldukları alanlarda başarılı olmaları için imkanlar sunun. Bir alanda yakalanan başarı, diğer alanlarda da başarıyı beraberinde getirecektir. Başarı için en önemli ihtiyaçlardan biri özgüvendir. Çocuklarınızın özgüven kazanabileceği bir alanda (spor, müzik, resim, diğer sanat alanları gibi) başarılı olmalarını sağlarsanız bu derslerine de olumlu katkılar sağlayacaktır. Başarılı çocuklar yetiştirmek için, başarılı birer ebeveyn olmaya gayret etmeliyiz.

You may also like

5 yorumlar

Mustafa Aferin 2 Şubat 2020 - 18:43

yararlı bir yazı olmuş elinize sağlık

Cevapla
batuhan 2 Şubat 2020 - 22:54

Bir gün baba olduğumda deneyeceğim bu yöntemleri . Teşekkürler :)

Cevapla
izmir gömülü sistem yazılım 3 Şubat 2020 - 13:24

En önemli konuya değinmişsiniz kendinizi eğitin. Önce biz kendimizi eğitip sonra çocukları eğitmeliyiz. Özellikle yazılım alanında.

Cevapla
Cengiz Akyazı 15 Şubat 2020 - 12:47

Çocuğun sosyalleşme fırsat olan bir ortamda eline ipad verip onu dünyadan koparmayın. Çocuğunuzu kendi elinizle yabani ve asosyal yapmayın.

Cevapla
İndirim Kodu 25 Şubat 2020 - 00:26

Başarılı çocuklar yetiştirmek her anne ve babanın isteğidir. Fakat en güzel yöntem bence akıllıca örnek olmaktır. Mesela bir online ticaret sitesinde alışveriş yaparken direkt olarak almak yerine indirim kuponu kullanarak almayı çocuğa göstererek örnek olmak onun için ileride ekonomisini düşünen bir birey olmasını sağlayabilir.

Cevapla

Leave a Comment