koronavirus-kaygisi

Koronavirüs Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları 2021

4 yorumlar

Koronavirüs ile yatıp koronavirüs ile kalkıyoruz aylardır ve koronavirüs kaygısı yüzünden pek çok kimse psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Tüm dünyayı evlerine hapseden bu salgın hastalık, sadece fiziksel sağlığımızı değil ruhsal sağlığımızı da tehdit ediyor elbette.

Öncelikle sakin kalabilmek ve sabırlı olmak çok önemli… Birçoğumuzda ister istemez, “Corona virüsü (koronavirüs) bana da bulaşır mı? Ya bulaşır da atlatamazsam? Ya sevdiklerime, anneme-babama, eşime-çocuğuma bulaşırsa?” gibi kaygılar baş gösteriyor. Unutulmamalıdır ki, dünya tarihi boyunca birçok kez salgın hastalıklar ortaya çıkmış ve belirli bir süre sonra yok olup gitmiştir.

koronavirusCovid_19 ismiyle anılan bu virüsün, bir tür biyolojik silah olduğu söylentileri, yarasalardan insanlara geçtiği ve Çin’in Wuhan şehrinden başlayarak tüm dünyaya yayıldığı haberleri hepimizin malumu. Koronavirüs kaygısı ile başa çıkmak adına öncelikle bilinçaltımızı mümkün olduğunca temizlememizde yarar var. Kaygı her ne kadar insanı koruyucu ve tedbir almaya zorlayıcı bir özelliğe sahip olsa da, aşırı kaygı ruh sağlığımıza zarar verecektir.

Koronavirüs kaygısı ile mücadele

Virüsle olduğu kadar bu virüsten kaynaklanan kaygıyla da mücadele etmek zorunda kalan insan sayısı hiç de az değil! Her gün açıklanan vaka ve ölüm sayıları insanları ister istemez büyük bir tedirginliğe itiyor. Virüsten korunmak için, yetkililerin ve uzmanların önerilerine uymak mecburiyetindeyiz. Başka bir şansımız da alternatifimiz de şu an için yok! Diğer yandan koronavirüs kaygısı ve beraberinde getirebileceği panik atak, depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklardan da korunmak gerekiyor. Peki bunun için ne yapmalıyız? Hadi maddeler halinde sıralayalım;

corona-virusu-ve-kaygi– Öncelikle sakin kalmalı ve sabırlı davranmalıyız.
– Sadece uzmanların önerilerini dinlemeli, sosyal medya platformlarında paylaşılan bilgilere itibar etmemeliyiz. Kaynağı belli olmayan, bilgi kirliliğine neden olan paylaşımlar ve haberlerden etkilenmemek adına, resmi açıklamaların dışında hiçbir bilgiye güvenmemeliyiz. Gündemi takip etmek için televizyon ve telefona mümkün olduğunca az ve gerektikçe bakmak bizi bilgi kirliliğinden koruyacaktır.

– Böylesi süreçlerde moralimizi yüksek tutmak çok büyük bir önem arz etmektedir. Aile bireylerimizle evimizde eğlenceli ve keyifli vakitler geçirmek, ruh sağlığımızı korumamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca aile içi iletişime de büyük katkılar sağlayacaktır.
– Güzel bir film, bizi içine çekecek bir kitap, dinlemekten keyif duyduğumuz müzikler ile meşgul olmak bizi ruhsal açıdan koruyacaktır.

– İnsanları mutlu eden şeylerden biri de geçmişte yaşadığı mutlu anlarını hatırına getirmesidir. Nostalji dediğimiz şey aslında biraz da budur. İnsanın tatlı bir hüzünle birlikte mutlu olduğu geçmiş günlere yaptığı yolculuktur nostalji. Trt’nin yayın akışına koyduğu “Nostalji Kuşağı” isimli bölümde yayınlanacak olan nostaljik diziler ve televizyon programları, bizleri bugünün stresinden uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Tabi dilerseniz sizler, Arzu Film, Murat Film, Fanatik Klasik Film, Erler Film gibi youtube kanalları üstünden eski Yeşilçam filmlerini, bilhassa Kemal Sunal filmlerini keyifle izleyebilirsiniz. İnanın gülmek ruhunuza çok iyi gelecek ve sizi dinlendirecek.

Evet! Bu günler de geçecek. Tıpkı her gecenin sabaha ulaşması gibi, tüm dünyanın üstüne çöken bu kara bulutlar da dağılacak. Eskisi gibi sokakların, parkların, piknik alanlarının tadını çıkaracağız yeniden. Ama şimdi yapmamız gereken en önemli şey koronavirüsten korunmak ve koronavirüs kaygısı ile doğru yöntemlerle mücadele etmek. Sizi mutlu edecek ve moralinizi yüksek tutacak faaliyetleri sizler çok daha iyi bilirsiniz. Uzmanların sözünden çıkmayarak, resmi kurumların dışındaki haberlere ve açıklamalara önem vermeyerek, moralimizi yüksek tutarak bu süreci kolaylıkla atlatabiliriz. Herkese sağlıklı ve huzurlu günler dilerim…

You may also like

4 yorumlar

Ankara Çekici 12 Ağustos 2020 - 17:16

Bu koronavirüs döneminde maske takmak büyük önem arz ediyor ancak ülkemizde maalesef bu alışkanlık gelişmiş değil. Özellikle çarşı ve pazar alanlarında insanların iç içe ve maskesiz dolaşmayı artık bırakması gerekiyor.

Cevapla
Klinik Artı 13 Ağustos 2020 - 18:06

Korona bile insanları evde tutmaya yetmiyorsa ne gibi durumlarda insanlar eve kalabilecekler ki?

Cevapla
Ambar 14 Eylül 2020 - 05:58

psikolojim bozuldu bu korona virüs yüzünden çok akraba yakalandı ölen insan sayısı bi hayli artmaya başladı ALLA H yardımcımız olsun

Cevapla
Diyarbakır Temizlik Şirketleri 30 Aralık 2020 - 23:00

Çok teşekkürler. Ellerinize sağlık.

Cevapla

Leave a Comment